Obsah

Fotogaléria

DEŇ MATIEK

Každý rok je druhá májová nedeľa sviatkom našich najdrahších bytostí – mamičiek. Aj my sme si uctili naše mamky a spoločne sme im pripravili milý kultúrny darček s básničkami, pesničkami, scénkami a tancami. Mamičky sme privítali v priestoroch našej školy a na úvod sa im prihovorila pani riaditeľka týmito slovami:
„Milé mamičky a babičky!

V každodennom zhone pod tlakom povinností si mnohokrát ani neuvedomujeme, ako sa striedajú dni pracovné i sviatočné. Zišli sme sa tu dnes, aby sme si pripomenuli deň, na ktorý by sme nikdy nemali zabúdať. Je to sviatok našich najdrahších bytostí – Deň matiek. To sladké a prosté slovíčko mama znie tak dôverne a blízko. Zaznie z ústočiek malého dieťatka ako prvé alebo jedno z prvých slovíčok. Jeho zmysel je mu úplne jasný aj vtedy, keď význam iných slov ešte nepozná. Veď jeho mama je prvá veľká istota, ktorú v živote má. Žilo s ňou v nežnom súzvuku ešte skôr, ako ju po prvý raz zazrelo.

Neopísateľný je pocit šťastia pri narodení dieťaťa a jeho pobudnutie v maminom náručí. Táto náruč je bezpečím, ktoré dieťa  intuitívne hľadá a nesklame ho. Veľmi ťažko sa dá popísať, čo znamená pre ženu – matku prijať a brániť nový život, priniesť ho na tento svet , prebdieť mnohé noci, sledovať a starať sa o vývoj a rast svojho dieťaťa, brániť ho pred nástrahami, prežívať s ním jeho radosti, ale hlavne starosti. Aj vtedy, keď z tejto malej ratolesti bude raz dospelý človek a bude mať svoje deti, ostáva pre svoju mamu v jej srdci stále dieťaťom.

Nie je nič hrejivejšie ako „slnko“ vychádzajúce z milujúceho materinského srdca. Srdcia našich mám sú pre nás záhadou. Kde sa v nich berie toľko citu, lásky, porozumenia, oddanosti, trpezlivosti, sily, obetavosti, starostlivosti a vznešenosti? Materinskú lásku snáď ani opísať nemožno. Je dobrotivá, je trpezlivá, nemyslí na zlé, trpí pre neprávosti, všetko znáša, vo všetko dúfa a všetko vydrží. Nikdy nezahynie a nedá sa ničím nahradiť.

Na záver svojho príhovoru si dovolím vás všetkých prítomných osloviť slovami básnika Milana Rúfusa:
Pane, ktorý si na nebi,
zachovaj všetkým deťom mamy.
Nech ako cesto na chlebík
im rastú v teple pod rukami.
Zachovaj nám oboch rodičov,
veď dve ruky od Teba máme.
Dve rúčky deťom stvoril Boh:
Pre ocka jednu,
druhú mame.

Milé mamičky!
Aj vaše deti, ktoré ste nám zverili do výchovy, chcú vyjadriť svoju vďaku a lásku malým kultúrnym darčekom. Čím sa vám predstavia? Spevom, recitáciou, scénkou,  tancami a samozrejme aj srdečnými blahoželaniami.
Tešíme sa na spoločne strávené chvíle a prajeme všetkým príjemný zážitok.“